Parki narodowe w Polsce – gdzie się wybrać?

Parki Narodowe w Polsce, to obszary chronione specjalnymi przepisami. Poruszanie się po nich możliwe jest tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Każdy turysta, który chce odwiedzić taki park, przed wejściem na jego teren powinien zapoznać się z obowiązującym regulaminem. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów może skutkować nałożeniem mandatu.

 

Mapa parków narodowych

Mapa parków narodowych na terenie kraju jest bardzo zróżnicowana. Ciekawe miejsca można znaleźć zarówno na południu jak i na północy. Jednym z najbardziej popularnych parków, który każdego roku jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów jest Tatrzański Park Narodowy znajdujący się w okolicach Zakopanego. W Tatrach pod ochrona znajdują się zarówno zwierzęta jak i rośliny. Innym popularnym polskim parkiem narodowych jest Bieszczadzki Park Narodowy, którego symbolem jest ryś.

Opłata za poruszanie się na terenie parku

W większości, polskie parki narodowe pobierają opłatę za poruszanie się po ich terenie. Opłata taka przeważnie jest bardzo symboliczna i oscyluje w granicach kilku złotych. Przebywając przez dłuższy czas na określonym terenie można wykupić karnet upoważniający na przykład do wchodzenia na teren parku przez tydzień. Planując wakacje w pobliżu parku narodowego trzeba pamiętać o tym, że niemal wszystkie takie miejsca posiadają bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące zwierząt domowych. Mówiąc wprost – raczej nie ma co liczyć na spacer po parku narodowym z psem, chociaż zdarzają się wyjątki. Wszelkie szczegóły dotyczące kwestii wprowadzania zwierząt domowych na teren parku są uwzględnione w regulaminie.