Buty trekkingowe – jakie wybrać?

Oferta butów trekkingowych jest obecnie bardzo rozbudowana i nawet doświadczonemu turyście trudno może być zorientować się w dostępnych opcjach. W sklepach znajdziemy wiele ofert, które sprawdzą się idealnie w różnych okolicznościach. Masywne modele będą idealne na zimowe wypady w góry, lekkie półbuty z kolei niezastąpione podczas wędrówek i nisko położonych terenach. Jakie buty trekkingowe wybrać?

Trekkingowe czy outdoorowe?

Buty trekkingowe, górskie bądź też outdoorowe to takie, które przeznaczone są do wędrówek na zróżnicowanym terenie oraz różnym poziomie trudności. Przeznaczone są one przede wszystkim dla turystów pieszych, którzy swój wolny czas uwielbiają spędzać na szlaku. O tym, który rodzaj obuwia wybrać, decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie. To, co charakteryzuje buty trekkingowe, w przeciwieństwie do outdoorowych to to, że najczęściej są one wysokie i sięgają za kostkę. Pozostałe ich cechy mogą znacząco różnić się między sobą w zależności od konkretnego modelu. Jednym z najczęściej wybieranych modeli do trekkingu są buty Salewa męskie.

Skóra czy syntetyk?

To, czy wybierzemy buty skórzane czy syntetyczne, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Modele skórzane są zazwyczaj cięższe w porównaniu do tych zrobionych z materiału syntetycznego. Zarówno buty skórzane, jak i syntetyki są wytrzymałe, charakteryzują się oddychalnością oraz wodoodpornością. Na najbardziej wymagających wyprawach nadal jednak stosowane jest obuwie skórzane, nadające obuwiu masywności. Jedne z takich modeli to buty trekkingowe Salewa. Producent oferuje zarówno męskie, jak i żeńskie najwyższej jakości obuwie.

Jaka podeszwa?

Podeszwa odgrywa najważniejszą rolę w butach trekkingowych. Zabezpiecza ona ścięgna oraz amortyzuje mięśnie, zapobiegając kontuzjom. Odpowiada też za wygodę oraz przyczepność. Decydując się na zakup butów męskich Salewa przez internet przez Polar Sport przeznaczonych do wędrówek po nizinach, warto wybierać cienkie i elastyczne podeszwy. Chcąc wybrać się w wysokie góry, należy skupić się na modelach, które posiadają twarde podeszwy, nierzadko z gumowym otokiem. 

Z membraną czy bez?

Buty trekkingowe Salewa można zakupić z membraną lub bez niej. Jaką pełni ona rolę? Przede wszystkim zapobiega dostawaniu się wody do wnętrza buta i chroni stopy przed zewnętrzną wilgocią. Z drugiej strony, ogranicza ona znacząco oddychalność obuwia, przez co stopy pocą się znacznie szybciej, a po intensywnym wysiłku mogą być naprawdę mokre. Latem okazują się być lepsze buty bez membrany. Modele z membraną sprawdzą się dobrze w trakcie chłodniejszych miesięcy.