Rozstępy są niezwykle powszechnym defektem estetycznym i chociaż nie są one w żaden sposób niebezpieczne, powodują spory dyskomfort psychiczny. Nic więc dziwnego, że usuwanie rozstępów to jeden z tematów numer jeden, jeżeli chodzi o urodę. Jak można pozbyć się tych szpecących blizn?
Rozstępy – czym są?
Rozstępy to wrzecionowate zmiany o charakterze blizn, które najczęściej powstają wskutek szybkiego przybierania na wadze lub szybkiej jej utraty, jednak mogą też pojawić się na skutek zaburzeń i uszkodzeń w obrębie tkanki łącznej czy zaburzeń hormonalnych. Często pojawiają się także podczas ciąży.
Rozstępy zlokalizowane są najczęściej w okolicy bioder, pośladków, ud i brzucha, jednak często pojawiają się także na plecach. Początkowo mają one charakter czerwonych lub wręcz purpurowych wrzecionowatych bruzd, aby w końcu przerodzić się w wypukłe zmiany o niemalże białym kolorze.
Usuwanie rozstępów – dpsytępne opcje domowe
Usuwanie rozstępów w domu może być skuteczne, chociaż jest ono procesem długotrwałym i możliwe jest tylko wtedy, kiedy są one barwy czerwonej lub purpurowej, czyi wtedy, kiedy są jeszcze świeże. Niestety, kiedy przerodzą się w wypukłe białe zmiany, nie da się już praktycznie nic zrobić metodami domowymi i trzeba udać się na zabieg.
Na świeże rozstępy skuteczne okazać mogą się różne preparaty w postaci serum dostępne w drogeriach i aptekach, a także rozmaite peelingi oraz masaże. W użyciu znajdują się też olejki eteryczne, które rozprowadza się w ilości kilku kropli na łyżkę oleju bazowego i przeprowadza się masaż okolicy dotkniętej defektem. Najlepszymi olejkami do tego celu są te pozyskiwane z drzewa herbacianego, z cynamonowca i olejek cytrynowy.
Skórę dotkniętą rozstępami trzeba też nawilżać i spożywać witaminy z grupy B, witaminę A, C i E.
Usuwanie rozstępów podczas zabiegu
Popularnymi metodami zabiegowymi leczenia rozstępów są mikrodermabrazja, mezoterapia bezigłowa i leczenie laserowe: https://www.estetica.pl/oferta/usuwanie-blizn-i-rozstepow/.
Mikrodermabrazja sprawdzi się w przypadku małych zmian, podczas gdy pozostałe dwie metody to nieco grubszy kaliber.
Podczas mezoterapii do głębszych warstw skóry dostarczane są składniki ją odżywiające i stymulujące produkcję kolagenu, natomiast laser powoduje mikrouszkodzenia tkanki, co także zapoczątkowuje produkcję nowego kolagenu.
W przypadku świeżych zmian można spróbować domowych metod usuwania rozstępów, jednak w przypadku zmian wyjątkowo rozległych i starych zabieg jest jedynym sposobem na pozbycie się problemu.