Jakie karimaty wybrać?

Myśląc o popularnej karimacie, w pierwszej kolejności wyobrażamy sobie kawałek pianki, która wykorzystywana jest jako doskonała izolacja od podłoża. Taka też jest największa funkcja karimaty, dlatego też mogłoby się wydawać, że wybranie porządnego modelu jest prostym zadaniem. W praktyce okazuje się jednak, że na półkach sklepowych mamy wiele modeli do wyboru, dlatego też wybranie najlepszego sprzętu w przystępnej cenie jest nie lada wyzwaniem.

Jaka grubość karimaty?

W pierwszej kolejności warto poważnie zastanowić się nad grubością samej karimaty. Większość modeli ma zazwyczaj grubość od 1 do 7 cm. Jak łatwo się domyśleć im grubsza karimata, tym większy komfort podczas spania. W nowoczesnych matach piankowych grubość ma olbrzymie znaczenie jeżeli chodzi o wagę. Oczywiście w przypadku samopompujących mat, różnica ta nie jest już tak bardzo odczuwalna.

Optymalna szerokość i długości

Bardzo ważnym punktem jest także wybór optymalnej szerokości i długości naszej karimaty. Rozmiar należy dobrać oczywiście indywidualnie do swojego wzrostu. Bardzo wielu producentów oferuje swoim klientom maty, które umożliwiają jedynie umieszczenie wyłącznie korpusu na macie, a nogi leżą poza nią. Taki zabieg ma oczywiście na celu zmniejszenie wagi. Na półkach sklepowych można znaleźć także karimaty, które zwężają się od pasa w dół. Pamiętać należy zawsze o tym, że nosząc cały dobytek na plecach każdy dodatkowy gram jest bardzo ważny. Warto wziąć pod uwagę także objętość całej karimaty po spakowaniu.