Jak dbać o biżuterię ze złota?

Biżuteria ze złota, z uwagi na swoją naturalną wysoką wartość, powinna być w odpowiedni sposób noszona, pielęgnowana i chroniona, aby mogła przetrwać w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. Jak zatem o nią zadbać? Najlepiej zrobić to w kilku krokach opisanych poniżej.

Uwaga na wodę

Złoto zdecydowanie nie lubi się z nadmiarem wilgoci, tak więc nie powinno mieć zbyt częstego (zwłaszcza bezpośredniego) kontaktu z wodą. Nie należy dopuszczać do przemakania materiału, który wskutek tego mógłby się przedwcześnie zniszczyć. W złotej biżuterii damskiej zdecydowanie lepiej się nie kąpać. Trzeba też na nią uważać podczas mycia naczyń i wykonywania innych prac domowych.

Ochrona przed kontaktem z chemikaliami

Punkt poprzedni częściowo łączy się z tym akapitem. Złoto musi być chronione i przed kontaktem z wodą, i przed bezpośrednią stycznością z różnymi związkami chemicznymi, które występują przede wszystkim w detergentach używanych do sprzątania różnych powierzchni, ale też i niektórych kosmetykach. Substancje chemiczne mogą niestety osadzać się na złotej powierzchni i doprowadzać do szybszej utraty pierwotnego koloru i błyszczącego wykończenia.

Właściwe przechowywanie

Złotej biżuterii damskiej raczej nie powinno się przetrzymywać wraz z innymi elementami biżuteryjnymi. Lepiej znaleźć dla niej oddzielne nowe miejsce, czyli np. umieścić ją w specjalnych zamykanych pojemnikach lub szkatułkach. Najcenniejsze wyroby o najwyższej wartości można dodatkowo owinąć bawełnianą ściereczką jeszcze przed ich zamknięciem. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia czy zakurzenia biżuterii zostanie obniżone do minimum.

Regularna pielęgnacja

Sama ochrona może jednak okazać się niewystarczająca. Każda złota biżuteria damska powinna być zabezpieczana, i pielęgnowana, by mogła dobrze służyć swojej właścicielce przez jak najdłuższe lata. Warto na pewno od czasu do czasu ją oczyścić, używając do tego celu specjalnych preparatów do mycia złota, jak również i pokryć jej powierzchnię środkiem konserwującym.