Rodzaje śpiworów – jak wybrać idealny śpiwór dla siebie?

Śpiwór jest podstawowym elementem ekwipunku wyprawowego. Odpowiednio dobrany śpiwór pozwoli nam komfortowo spędzić noc w namiocie, schronisku, a także pod chmurką. Jest to niezwykle ważne, bowiem bez odpowiedniej dawki snu i relaksu nasz organizm nie będzie zdolny do pełnej aktywności. Istnieje wiele rodzajów śpiworów, dostosowanych do różnych potrzeb. Czym się od siebie różnią i co należy wiedzieć przy zakupie jednego z nich?

Śpiwory na lato

Głównym kryterium przy wyborze odpowiedniego śpiwora jest średnia temperatura występująca w miejscu naszej ekspedycji. Śpiwory letnie, jak sama nazwa wskazuje, to produkty, które znajdują zastosowanie w upalnym mikroklimacie. Wykonane są z niezwykle lekkich i cienkich tkanin, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca w plecaku. Najlepsze z nich są dodatkowo wyposażone w moskitierę, która chroni nas przed komarami.

Śpiwory zimowe

Wśród śpiworów zimowych wyróżnia się ich dwa główne typy, podzielone ze względu na materiał, jakim zostały wypełnione. Wśród tego typu śpiworów prym od wielu lat wiedzie tego rodzaju śpiwór puchowy. Wbrew pozorom, nie jest to śpiwór, który sprawdzi się tylko w zimie. O śpiworze puchowym mówi się, że jest śpiworem czterosezonowym, gdyż na pewnych wysokościach temperatura spada do okolic zera, nawet w upalnych, wakacyjnych miesiącach. Cena takiego śpiwora jest wysoka, niemniej jednak jest to inwestycja na lata. Drugim typem jest śpiwór syntetyczny, który jest niezastąpiony podczas deszczu, a ponadto jest znacznie tańszy niż jego puchowy odpowiednik.

Śpiwory trzysezonowe

Jest to najbardziej uniwersalny typ śpiwora. Idealnie sprawdzi się dla osób początkujących, które zaczynają swoją przygodę z aktywnością outdoorową. Śpiwór trzysezonowy nadaje się do użytkowania w namiotach od wiosny do jesieni, gdy temperatura nie spada poniżej zera.