Czym dokładnie są shakery?

Warto mieć świadomość, że nie wszystkie osoby, które nie są związane z muzyką wiedzą czym dokładnie są shakery. W największym możliwym uproszczeniu są to bardzo proste instrumenty perkusyjne wyróżniające się specyficznym brzmieniem. Nie jest to przedmiot, który koniecznie powinien używać muzyk, jednak może być świetnym dopełnieniem. 

W jakim dokładnie celu używane są shakery?

Brzmienie omawianego instrumentu można bez żadnego problemu porównać do tego, który jest wydawany przez dziecięce grzechotki. Ponadto praktycznie każda osoba, która miała przynajmniej raz w życiu przyjemność zagrać na tym instrumencie, będzie w stanie spokojnie rozpoznać jego dźwięk. 

Część muzyków porównuje nawet ten dźwięk do szumu czy stukotu towarzyszącemu podczas przesypywania ziarenek z jednego pojemnika do drugiego. Oczywiście brzmienie jest niezwykle charakterystyczne, jednak w zależności od instrumentu może się od siebie różnić. 

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że bardzo istotne oddziaływanie na dźwięk będzie miał materiał, z którego dany shaker został wykonany. Omawiany instrument jest używany przez muzyków po to, by nadać danemu utworowi wyjątkowego charakteru. Ponadto za jego pomocą możliwe jest nie tylko i wyłącznie ożywienie melodii, ale również nadanie jej odpowiedniej wyrazistości. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to zdecydowanie starszy instrument niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest również fakt, że shakery na samym początku miały formę bardzo małych pudełeczek, które były wypełnione sypkim materiałem.

Shakery dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/shakery-387.html