Jak z szacunkiem korzystać z flag narodowych?

Coraz więcej osób decyduje się na prezentowanie patriotycznej postawy i wywieszanie flag. Jednak, jeśli chce się korzystać z flagi narodowej przed domem, niezbędne jest przestrzeganie odpowiednich zasad.

Honorowe miejsce


Przede wszystkim flaga powinna być wywieszana w honorowym miejscu. Nie powinno się z tego powodu wykorzystywać flagi Polski z Orłem, choćby na samochodach. Miejsce, gdzie znajduje się flaga Polski z Orłem powinno mieć odpowiedni maszt czy kij. Trzeba brać pod uwagę, że flagę Polski z Orłem trzeba odpowiednio powiesić. Jeśli flaga wieszana jest, choćby przed budynkiem firmowym, gdzie znajdują inne flagi wówczas trzeba brać pod uwagę, że musi mieć ona pierwszeństwo przed innymi symbolami. W tym względzie dobrze jest, aby była wieszana z lewej strony z punktu widzenia obserwatora.

Znieważenie flagi


Trzeba brać pod uwagę, że w polskich przepisach prawa występuje pojęcie znieważenia flagi Polska z Godłem. Z tego powodu powinno się między innymi zwracać uwagę, czy flaga Polska z Godłem:
– nie jest brudna,
– nie jest podarta,
– nie dotyka podłoża.
W przepisach prawa znajdują się określone kary za znieważenie flagi narodowej. Trzeba to brać pod uwagę, gdy chce się regularnie wywieszać flagę. W tym względzie ważne jest odpowiednie dbanie o flagę nawet w kontekście jej właściwego zdejmowania czy zakładania na maszt, czy kij. W tym względzie flaga po zdjęciu powinna być składana i odkładana w odpowiednie miejsce. Flagi Polski można kupić tutaj: https://www.fightershop.com.pl/c409-flagi-polski