Zasady doboru zegarka

Dla większości osób zegarek jest przede wszystkim urządzeniem, które ma za zadanie wskazywać aktualny czas. Dla wielu innych osób jest to również biżuteria, która ma tak samo, jak kolczyki lub spinki do mankietów, przyozdabiać daną osobę. Jak jednak dobierać zegarki do stroju, aby tworzyły one jednolitą całość?

Jaki rodzaj zegarka?

zegarek

Typów i różnego rodzaju modeli zegarków jest bezliku. Jeśli jednak chce się posiadać zegarek elegancki i wyjściowy, liczba ta znacznie maleje, ponieważ z góry wykreślić z niej można zegarki sportowe i casualowe. Pozostają zegarki eleganckie, które charakteryzują się minimalizmem, i brakiem zbędnych dodatków graficznych na i obok tarczy.

Bo najważniejsza jest koperta

Każdy wie, że klasyczny zegarek powinien posiadać kopertę białą lub ewentualnie srebrną. Powoduje to, że wybór dodatków do stroju, które współgrać będą z zegarkiem, jest stosunkowo prosty, ponieważ zasada obowiązująca w doborze tych dwóch elementów mówi, że koperta zegarka musi być zbliżoną kolorystyką do dołączanych do niego zegarków. Damskie zegarki są pod tym względem znacznie trudniejsze do dobrania, ze względu na różnorodność dodatków i relacji pomiędzy nimi.

A co z paskiem zegarka?

Nie ma jednak żadnej różnicy pomiędzy damskimi zegarkami Nildess, a męski, jeśli chodzi o dobór do nich paska. Tutaj zasada doboru jest bardzo jednoznaczna i mówi, że kolor skórzanego paska od zegarka powinien być zbliżony do innych skórzanych elementów ubioru, takich jak paska u spodni, butów czy też noszonej teczki.

Rozmiar zegarka

Dla wielu osób dużą trudnością jest dobranie odpowiedniego rozmiaru tarczy zegarka. Nie umiejętne określenie tego parametru skutkować może całkowitym zaniknięciem zegarka jako ozdoby na tle pozostałych elementów ubioru lub też przesadne jego wyeksponowanie. Przyjmuje się, że średnica zegarka powinna mieścić się w zakresie 35-40 milimetrów dla osoby szczupłej, i nieco ponad 40 milimetrów dla mężczyzny posiadającego masywniejsze przedramię. Jest to oczywiście sprawa umowna, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta założyła duży damski zegarek, który miałby się stać punktem centralnym jej stylizacji.