Dekoracje wnętrz – gdzie wieszać obrazy?

pokój dzienny z nowoczesnymi plakatami

Podczas aranżacji mieszkania nie warto zostawiać pustych ścian, obrazy, plakaty czy fotografie stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Gdzie wieszać obrazy, aby przykuwały uwagę i były prawdziwą ozdobą domu?

Zgodnie z wystrojem wnętrza

Obrazy, plakaty na ścianę i fotografie powinny współgrać ze stylem, w którym pomieszczenie zostało urządzone. Ich styl oraz lokalizacja nie mogą być dziełem przypadku, należy bardzo dobrze przemyśleć sprawę, inaczej jako dekoracja nie będą tak efektowne, jak mogłoby się wydawać. Ważny jest ich kształt, a także wysokość na jakiej będą przywieszone. Niewielkie obrazy oraz kolaże sprawdzą się w małych pomieszczeniach, na większe obrazy czy plakaty można pozwolić sobie, jeżeli wnętrza są bardziej przestronne.

Jakie plakaty na ścianę?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każdy ma inne upodobania, zainteresowania, dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna. Ważne jest to, żeby plakat na ścianie (tylko takie) wzbudzał emocje, przywoływał na myśl przyjemne uczucia, po prostu podobał się właścicielowi mieszkania.

Kolor i oświetlenie

Obok siebie najlepiej prezentują się prace o podobnym stylu lub kolorystyce. Ważne, aby były oprawione w takie same ramy i passe partout, warto zawiesić je na jeden wysokości, taka symetria sprawi, że można uzyskać ład. Jeżeli chodzi o prace o zróżnicowanej tematyce, warto umieścić je w innych ramach, w tym wypadku świetnie będą prezentować się w układzie asymetrycznym. Taki wystrój wnętrz jest bardziej odważny i mniej oficjalny. Obrazy, plakaty czy fotografie można doświetlić za pomocą kinkietów.

Takie dodatki aranżacyjne są bardzo istotne i warto je zastosować we wnętrzach, dzięki temu pomieszczenia wydają się bardziej przytulne i niepowtarzalne, gdyż każdy ma inny gust i z pewnością wybierze inne obrazy czy plakaty. Należy pamiętać tylko o odpowiednim rozmieszczeniu.