Aranżacja balkonu – jak wybrać doniczki i rośliny?

Balkon to nie tylko miejsce, gdzie trzymamy rowery i wieszamy pranie. Ładnie zaaranżowany może stanowić przyjemne miejsce wypoczynku. Jak wybrać kwiaty i donice, by balkon zachwycał każdego dnia? 

Donice drewniane

Wybierając drewniane doniczki na balkon, można mieć pewność, że jest to zakup na lata. Drewno jest materiałem szlachetnym, który nigdy nie wychodzi z mody. 

Drewniane doniczki będą się pięknie prezentowały w połączeniu z klasycznym wystrojem, ale również idealnie pasują do balkonu rustykalnego czy boho. 

Wybierając większe doniczki, można na balkonie posadzić rośliny zimozielone. Ognik szkarłatny nie tylko będzie cieszył oczy zielenią, ale na jesień zasypie się czerwonymi owocami. Ostrokrzew można dowolnie formować. Jest to roślina, która będzie zachwycała ukształtowana w figury geometryczne. Bukszpan to roślina, która jest wyjątkowo łatwa w uprawie. Poradzi sobie z nią nawet początkująca osoba. 

Donice z tworzywa sztucznego

Doniczki z plastiku coraz częściej widzimy na balkonach i tarasach. Ich zaletą jest mała waga. Dzięki temu świetnie sprawdzają się jako donice wiszące. Trzeba jednak pamiętać, że ich mały ciężar może okazać się wadą. Doniczka, która stoi musi być na tyle ciężka, by w wietrzny dzień nie latała po balkonie. Może się to okazać bardzo niebezpieczne. 

Kolorowe doniczki z plastiku to idealny pomysł na nowoczesny balkon. Doniczki, tak samo jak kwiaty, będą cieszyły oko kolorami. 

Wysokie, proste donice można wykorzystać do stworzenia kompozycji, które są połączeniem zarówno roślin rosnących do góry, jak i płożących. Wybierając rośliny, warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Różne odcienie zieleni sprawią, że kompozycja będzie bardziej interesująca i niezwykła. 

Niskie i szerokie doniczki będą idealne do kompozycji z drobniejszych kwiatów. Taka doniczka może stanąć na podłodze, ale również będzie ładnie wyglądał na stoliku czy parapecie. 

Donice metalowe

Wydaje się, że metalowe donice na balkon nie są najlepszym pomysłem. Nie jest to prawdą! 

Wybierając donice metalowe, warto skoncentrować się na modelach galwanizowanych. Sprawdzą się również donice malowane proszkowo. Na nowoczesnym balkonie idealnie będą wyglądały proste donice. Można skusić się na okrągłe lub prostokątne modele. Rośliny sadzimy w nich tak jak w donicach drewnianych. Trzeba jednak pamiętać, by donice wyłożyć grubą folią. Przyda się również ocieplenie ze styropianu. Jest to bardzo ważne szczególnie dla roślin, które będą długo stały na zewnątrz. 

Warto pamiętać, że metalowe donice nie są najlepsze dla zimozielonych krzewów. Zima na zewnątrz na pewno nie będzie im dobrze służyła.

Donice metalowe będą również pięknie prezentowały się na balkonie w stylu rustykalnym lub boho. Wtedy warto poszukać doniczek postarzanych z napisami. Efekt „wow” gwarantowany. 

Wybierając donice na balkon lub taras należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wizualne walory. Ważne jest, by były idealne dla kwiatów, które mają się w nich znaleźć. Przed posadzeniem rośliny trzeba się dowiedzieć ile ziemi potrzebuje oraz jaka wilgotność jest konieczna, by roślina bujnie rosła.