Najważniejsze cechy męskiego płaszcza na jesień

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień powoduje, że coraz większa grupa mężczyzn przygląda się uważniej zawartości swojej szafy, zastanawiając się, czy mają odpowiednią odzież wierzchnią. Często w takich chwilach podejmowana jest decyzja o kupieniu nowego jesiennego płaszcza. Problem tylko w tym, że mało kto tak naprawdę wie, czym się on powinien charakteryzować. Jakie są zatem najważniejsze cechy dobrego jesiennego płaszcza dla mężczyzn, na które należy zwracać w sklepie uwagę? Czemu trzeba się bliżej przyjrzeć, aby mieć możliwie jak najlepszy płaszcz na jesień?

Przewaga płaszcza nad kurtką

Bardzo ważną sprawą na sam początek wybierania z dostępnych ofert rynkowych jesiennego męskiego płaszcza jest to, aby dowiedzieć się nieco więcej o jego zaletach. W tym wypadku dobrze jest go porównać z bardzo popularną kurtką, która tak przecież powszechnie noszona jest przez mężczyzn.

Dlaczego powinno się wybrać płaszcz? Przede wszystkim zwrócić tu trzeba uwagę na to, jak się on prezentuje. Płaszcze są bardzo ładne, eleganckie, a także niezwykle gustowne. Nawet najładniejsza kurtka nigdy nie będzie się tak dobrze prezentowała, jak pięknie wykonany płaszcz.

Oczywiście wygląd to nie jedyna zaleta. Jeśli bowiem dobrze się przyjrzeć jego budowie, bez trudu można zauważyć, że charakteryzuje się on o wiele lepszym poziomem ocieplenia i ochrony przed wiatrem. Płaszcz jest gruby, a także długi, dzięki czemu świetnie sprawdza się na jesienne deszczowe dni.

Wybieramy materiał wykonania?

Jak wybrać płaszcz męski jesienny? Jak można się bez trudu domyślić, wymaga to zwrócenia uwagi na naprawdę wiele jego cech. Nie da się jednak ukryć, że tą najważniejszą jest materiał wykonania. Konkretne tworzywo przekładać się będzie na to, jak płaszcz będzie wyglądał, lecz również na to, jak będzie on trwały. Co więcej, odpowiednie tworzywo jest bardzo ważne pod kątem czyszczenia płaszcza. Jesień to okres niezwykle obfity w zabrudzenie więc odzież wierzchnia ma tendencje do nadmiernego brudzenia się. Dobrze jest więc wybrać takie tworzywo, które będzie można łatwo, a przede wszystkim bezpiecznie wyczyścić nawet w domowych warunkach.

Co więc konkretnie można w tym wypadku polecić? Bardzo dobrym wyborem będą różnego rodzaju naturalne tworzywa. Szczególnie dobrze sprawdzi się zawsze wełna, która jest bardzo ciepła, miła w dotyku, a także pięknie się prezentuje.

Czy jest coś, czego należy unikać? Wiele osób uważa, że nie powinno się kupować płaszczy zrobionych z tworzyw sztucznego pochodzenia. Bez trudu można zauważyć, że są one wyraźnie tańsze, lecz na uwadze należy mieć także ich stosunkowo niską jakość, a także kiepskie przepuszczanie powietrza. Taki tani płaszcz dość szybko ulegnie uszkodzenia, a co więcej, będzie powodować problem zapacającej się skóry i przegrzewania ciała.

Dobieramy rozmiar płaszcza

Kolejną niezwykle istotną sprawą jest to, jaki będzie rozmiar kupionego płaszcza. Jest to bardzo ważne z powodu wyglądu i tego, jak będziemy się w nim prezentować, lecz przede wszystkim tego, jak będzie on ciepły i jak dobrze będzie chronił przed wiatrem.

Płaszcz nie może być zbyt luźny, lecz nie może także za bardzo opinać ciała. Niezwykle ważne jest to, aby go przymierzyć i dopasować przyleganie do ciała. Jeśli chodzi o długość płaszcza, to specjaliści zgodnie uznają, że powinna się ona mieścić w zakresie połowy pośladków do wysokości kolan. 

Jaki powinien być fason płaszcza?

Na sam koniec wybierania płaszcza bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaki będzie jego fason. Jak się bowiem okazuje, na rynku spotkać się można z naprawdę wieloma ciekawymi propozycjami w tym zakresie. Co więc jest popularnego?

Jeśli szuka się płaszcza na co dzień, który cechować się będzie przede wszystkim dużym uniwersalizmem, polecanym modelem będzie tzw. bosmanka. Płaszcz tego rodzaju świetnie pasuje na eleganckie okazje, lecz również może być noszony na co dzień. Z drugiej jednak strony, jeśli szuka się płaszcza przede wszystkim bardzo ładnego i eleganckiego, najlepiej wybrać model typu dyplomatka. Cechuje się on zamkniętymi klapami, a także tym, że jest nieco dłuższy.