Na jakie chwasty skuteczne są herbicydy?

Duża ilość plonów wysokiej jakości to marzenie każdego rolnika, ale także osób uprawiających warzywa we własnych szklarniach. Jak pomóc im normalnie rosnąć? Na ilość nasłonecznienia czy ilość opadów nie mamy większego wpływu, ale możemy zadbać o usuwanie wschodzących chwastów. Herbicydy mogą pomóc.

Czym tak właściwie są herbicydy?

Stosowanie tych preparatów może stanowić uzupełnienie pielęgnacji o narzędzia. Aplikować herbicyd na glebę lub liście. Zaawansowana technologia herbicydów pozwala odchwaszczać pola, jednocześnie utrzymując uprawy w dobrym, bezpiecznym stanie. Podczas stosowania herbicydów należy pamiętać o odpowiednich warunkach pogodowych. Idealnie temperatura gleby powinna być wyższa od minimalnej temperatury kiełkowania chwastów. Samo podłoże powinno być wystarczająco wilgotne, aby substancje aktywne mogły dotrzeć do nasion chwastów. Zioła na chwasty muszą być odpowiednio dobrane, niestety z czasem chwasty mogą uodpornić się na herbicydy. Rośliny odporne dobierane są ze względu na wieloletnie stosowanie tych samych substancji czynnych do zwalczania chwastów.

Dlaczego warto stosować herbicydy na kukurydzę?

Kukurydzy zagrażają chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Do pierwszej grupy zalicza się strzechę i trawę jednostronną, pozostali przedstawiciele to komosa biała, szarłat, rdestowiec i psiankowata. Rodzaj zachwaszczenia, próg ryzyka dla danego gatunku oraz warunki pogodowe powinny być wskazówką przy wyborze konkretnej metody i herbicydu. W niektórych przypadkach zabiegi dolistne kukurydzy są bardziej korzystne niż zabiegi doglebowe. Po pierwsze, robi się to w okresach suchej pogody, kiedy herbicydy doglebowe nie mogą wykonać swojej pracy. Działa dobrze w niszczeniu głęboko zakorzenionych chwastów, takich jak osty i powój. Herbicydy doglebowe nie zawsze są skuteczne w tej sytuacji.