Na co zwracać uwagę, wybierając wkładkę do ramki?

Kartonowa wkładka, którą wkłada się do ramki, by lepiej wyeksponować jej zawartość to passe partout. Jest to ramka wykonana z grubego papieru. Odseparowuje obraz od szkła lub PCV wykorzystanego jako wierzch ramy. Na jakie parametry powinno się zwracać uwagę przy wybieraniu passe partout? Jak dobrać passe-partout do obrazu i ramy?

Kształt wycięcia passe partout


Okienko na obraz może mieć kształt owalny, okrągły lub czworoboczny. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest najlepszy. To zależy od samego obrazka i tego, co jest na nim narysowane. Jeśli obraz to duży, podłużny pejzaż to lepsze będzie passe partout prostokątne. Jeśli w ramie ma być delikatna grafika przedstawiająca samotne drzewo bez tła – można wybrać passe partout z Galerii Plakatu w kształcie owalnym.

Kolor powierzchni i rdzenia


Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać passe-partout do obrazu i ramy, to nie możesz lekceważyć ich kolorów. Passe partout najczęściej jest białe, kremowe lub czarne. Powinno uzupełniać obraz, ale go nie zdominować. To tylko ozdoba, a nie najważniejsza część ramy. Warto też wspomnieć, że passe-partout jest dość grube. W związku z tym widoczny jest jego przekrój. Nazywa się go rdzeniem. Nie jest nigdzie powiedziane, że musi on być dokładnie taki sam jak kolor powierzchni passe partout. Ciekawą propozycją jest wybieranie barwnych rdzeni. Mogą one podkreślić wygląd całego obrazu oraz ożywić go. Dobrym pomysłem jest dobieranie koloru rdzenia do odcienia ramy. Mogą ze sobą korespondować i uzupełniać się wzajemnie.