Masło kakaowe nierafinowane i jego właściwości

Masło kakaowe jest naturalnym składnikiem kosmetyków i posiada niezwykle szerokie zastosowanie, m.in. w produkcji kosmetyków, r różnego rodzaju preparatów pielęgnacyjnych i niektórych środków medycznych.

Najważniejsze cechy masła kakaowego

Jedną z najważniejszych jest to, że ma on wysoką stabilność fizyczną (w porównaniu do innych tłuszczów roślinnych): w temperaturze pokojowej występuje ono zazwyczaj w postaci stałej. Masło kakaowe jest też bardzo trwałe – można go używać od 2 do 5 lat, gdyż posiada dużą ilość przeciwutleniaczy. Te ostatnie sprawiają, że tłuszcz długo utrzymuje swoje właściwości i nie jełczeje. Co ciekawe, ze względu na to, że masło kakaowe utrzymuje swój stan stały i ma niską temperaturę topnienia, jest ono wykorzystywane do produkcji: kremów leczniczych, czopków i wielu podobnych produktów.

Masło kakaowe nierafinowane a zapobieganie starzeniu

Ten naturalny składnik wielu kosmetyków zawiera wysokie stężenie składników, które mają silne działanie przeciwutleniające – są to polifenole, inaczej mówiąc antyoksydanty. Masło kakaowe nierafinowane stanowi również źródło cennego kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Kwasy te przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników, które odpowiedzialne są za degradację komórek. Ma to oczywiście duże znaczenie, gdyż zapobiega wiotczeniu skóry i powstawaniu zmarszczek. Co więcej, masło zmniejsza stres oksydacyjny, to znaczy wpływa na lepszą kondycję skóry, likwidując większość problemów estetycznych cery (niezależnie od wieku).