Hydrolaty i ich właściwości

Hydrolaty to wody kwiatowe bądź roślinne, które uzyskiwane są jako produkt uboczny w czasie produkcji olejków eterycznych w procesie ich destylacji. Wówczas wszystko to co pozostaje w wodzie podestylacyjnej to rozpuszczone w wodzie substancje roślinne. Wykazują one właściwości pielęgnacyjne. Większość hydrolatów ma delikatny i raczej subtelny zapach. Woda kwiatowa jest także o wiele bardziej delikatna dla skóry.

Czy warto sięgnąć po wodę roślinną?

Przede wszystkim hydrolaty wykazują właściwości pielęgnacyjne. W zależności od tego z jakiej rośliny są uzyskane mogą odświeżać, nawilżać, łagodzić podrażnienia, koić, tonizować czy zwalczać stany zapalne. Wiele z nich posiada również właściwości lecznicze. Sprzyjają więc one gojeniu się skóry czy sprawdzają się podczas leczenia łupieżu.

Jakie właściwości mają wody roślinne?

W ich przypadku poziom pH jest bardzo zbliżony do naturalnego pH skóry. Dlatego bez obaw można je bezpośrednio stosować od razu na skórę. Są też dość uniwersalne. Sprawdzają się podczas pielęgnacji, twarzy, ciała i włosów. Są też w 100% bezpieczne dla skóry, bo w ich składzie nie ma alkoholu oraz sztucznych barwników czy syntetycznych substancji zapachowych. Dlatego stosowane są również w przypadku osób ze skórą wrażliwą orz ze skłonnością do alergii. To kosmetyki uniwersalne w każdym względzie. Nic więc w tym dziwnego, że ich popularność cały czas rośnie i nie zapowiada się na zmiany w tym względzie.