Donice metalowe czy ceramiczne – na które powinniśmy się zdecydować?

Wybieranie doniczek polega jedynie na określaniu ich wielkości czy też kształtu, lecz przede wszystkim na właściwym doborze materiału, z którego mają być wykonane. Dziś popularność doniczek z plastiku dawno już przeminęła i klienci zwracają uwagę na zupełnie inne rozwiązania — dominują donice metalowe lub ceramiczne. Czym się one od siebie różnią i które są lepszym wyborem?

Dlaczego materiał wykonania jest tak ważny?

Przed rozpoczęciem analizy obu modeli donic musimy najpierw dowiedzieć się, z jakiego powodu w ogóle powinno się zwracać uwagę na to, z czego są one zrobione. Czy dane tworzywo naprawdę ma jakiś szczególni duży wpływ na to, jak dobrze będzie się sprawowała zakupiona donica?

W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba oczywiście o tym, że tworzywa w dużym stopniu wpływa na wygląd donicy. Różne materiały mają inną fakturę, połysk czy też inaczej prezentują się za dnia lub nocą.

Co więcej, poszczególne tworzywa, z których wykonane są donice, mogą mieć różną trwałość. To właśnie z tego powodu coraz rzadziej kupowane są doniczki plastikowe, które uważane są za delikatne i dość kruche. Klienci liczą na to, że zakupiona przez nich donica będzie mocna i odporna na różnego rodzaju zagrożenia.

Charakterystyka donic ceramicznych

Skoro wiemy już, z jakiego powodu powinno się zwracać uwagę na materiał, z którego donice są zrobione, przejdźmy teraz do omawiania dwóch najpopularniejszych materiałów, czyli ceramiki lub metalu.

Donica ceramiczna to przede wszystkim rewelacyjna ochrona przed zimnem lub ciepłem. Materiał ten ma szczególną właściwość, która chroni roślinę przed zbyt niską temperaturą, a jednocześnie w lecie nieco ochładza korzenie i zabezpiecza je przed przegrzaniem.

Jeśli chodzi o wady, to bez wątpienia wspomnieć tu trzeba o tym, że są to donice stosunkowo kruche i lepiej ich nie upuszczać z nawet niewielkiej wysokości.

Czy warto kupić donice z metalu?

Donice metalowe takiego rodzaju jeszcze do niedawna uważane były za dość brzydkie, a więc niewarte kupowania. Dziś jednak technologia ich produkcji znacznie poszła do przodu, a w efekcie tego dostępne są model, które niczym nie odbiegają wyglądem od innych popularnych materiałów.

Oprócz świetnego wyglądu otrzymuje się również bardzo atrakcyjne cechy użytkowe. W pierwszej kolejności wspomnieć tu trzeba o niezwykle mocnej strukturze — donica z metalu nie tylko nie jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, lecz dodatkowo doskonale radzi sobie z mrozem, upałem, a także silnym nasłonecznieniem. Spokojnie może więc być wystawiana na balkony lub tarasy.

Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim na uwadze należy mieć to, aby donica z metalu nie była wystawiana bezpośrednio na słońce. Niestety dość mocno się ona nagrzewa i delikatne korzeni roślin mogą się w niej przegrzać. Co więcej, wybierając taką donicę, koniecznie musimy pamiętać o tym, aby była ona pokryta zabezpieczającą powłoką, która chronić będzie metal np. przed wilgocią. Bez takiej dodatkowej powłoki dość szybko na powierzchni donicy pojawić się może rdzawy nalot.