Chokery – moda nie mija

Ten oryginalny dodatek wciąż utrzymuje się na topie w kategorii 'biżuteria’. Co ciekawe, wcale nie jest nowością. Nosiły go już najlepiej ubrane kobiety w epoce króla Stanisława Poniatowskiego.

Historia chokera

Polski dwór to niejedyne miejsce, gdzie elegantki podkreślały szyje chokerami, najczęściej czarnymi aksamitkami, ozdobionymi kameą, czyli medalionem z wyrzeźbionym w kamieniu kobiecym profilem. Taką samą karierę chokery z tasiemki, zawiązanej na kokardkę, robiły na dworze francuskim.

Chokery w stylu grunge

W latach 90. panowała szalona moda na czarne chokery żyłkowe, imitujące tatuaż. Noszono je wtedy na zasadzie kontrastu do flanelowych koszul w kratkę, dżinsów i ciężkich martensów. W tym zestawieniu choker świetnie sprawdzał się jako dodatek podkreślający kobiecość w tej nieco męskiej stylizacji.

Chokery – dzisiejsza moda

Dziś chokery wciąż są modne, niezależnie od tego, czy są ze skóry, koronki, czy metalu. Delikatny srebrny choker w postaci cienkich łańcuszków z jednym lub wieloma wisiorkami o różnych kształtach, to wybór wielu gwiazd i częsty widok na zdjęciach w modowych czasopismach.

W XXI wieku srebrny choker zastąpił czarną, wiązaną aksamitkę z wieku XVIII. Jak widać, moda, tak jak historia, lubi zataczać koło.

Poczytaj więcej tu