Bezpieczny krem po opalaniu dla dzieci – łagodzenie oparzeń i pielęgnacja

Skóra dzieci – delikatniejsza i cieńsza – niż dorosłych, wymaga specjalnej pielęgnacji. Jednym z czynników, które mogą ją podrażniać, jest szkodliwe promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Aby ochronić się przed jego działaniem, należy sięgnąć po krem po opalaniu dla dzieci. Przy jego wyborze warto popatrzeć na skład i poszukać w nim przydatnych substancji łagodzących oparzenia i wspierających odnowę naskórka. 

Nie tylko krem z filtrem

Zabezpieczanie dziecka przed oparzeniami słonecznymi powinno zakładać regularne aplikowanie na skórę kremu z filtrem. Dla  niemowlaków powinien to być filtr najwyższy – 50. Starsze dzieci mogą skorzystać z kremów z filtrem na poziomie 30. Jednak sam krem do opalania nie wystarczy. Aby w pełni zadbać o malucha, trzeba też nakładać krem po opalaniu dla dzieci, który nawilży, odżywi i załagodzi zmiany oraz odbuduje ubytki powstałe pod wpływem promieniowania UVA i UVB.

Składniki kremów po opalaniu

Krem dla dziecka nie powinien zawierać szkodliwych substancji, które mogą dodatkowo podrażnić skórę i tak już odczuwającą skutki opalania. Warto zadbać, by nie był stosowany taki z siarczanami, parabenami, amoniakiem. Dla dziecka najlepszy będzie krem bez sztucznych substancji zapachowych i konserwantów. Aby uspokoić rozgrzaną skórę, warto sięgnąć po krem zawierający alantoinę, pantenol lub aloes. Poza działaniem łagodzącym, substancje te wykazują też właściwości antyzapalne i nawilżające. Szczególnie przydatny jest tu d-panthenol, stosowany jako środek kojący oparzenia.

krem po opalaniu dla dzieci ziaja

Inne składniki, pożądane w kremach po opalaniu dla dzieci, to:

  • Bisabolol – łagodzący zmiany posłoneczne i zabezpieczający przez zapaleniem skóry.
  • Olej ze słodkich migdałów – kojący, nawilżający, a jednocześnie odżywiający naskórek.
  • Witamina E – znana z właściwości antyoksydacyjnych. Naprawia uszkodzone komórki.
  • Olej z nasion lnu – delikatnie zabezpiecza przed promieniowaniem, nawilża, a jednocześnie dostarcza skórze potrzebnych jej składników.

Emolientowy krem po opalaniu dla dzieci

Świetnym wyborem będzie emolient jednocześnie natłuszczający i nawilżający skórę, naprawiający barierę hydrolipidową. Tego typu kremy można kupić w formie dermokosmetyku aptece. Są też coraz częściej dostępne w drogeriach, bo wiele marek stworzyło profesjonalne linie emolientów dla dzieci. Są to kremy o podwyższonym profilu bezpieczeństwa, testowane na skórach wrażliwych. Niektóre z nich można stosować już od 1 dnia życia. Zawierają naturalne substancje nawilżające oraz gruntownie przebadane kompleksy odżywcze.